VinFast VF 8 Standard Range 82 kWh AWD (348 Hp)
2022–
6
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2949mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |