VinFast VF 9 Standard Range 92 kWh AWD (402 Hp)
2022–
6.5
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
Dimensions & Weight
| Length | 5121mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1722mm |
| Wheelbase | 3251mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |