VOLKSWAGEN 2020 Photos, engines 1.0L TSI 6MT (110 HP)
2020–
108
bhp
Power
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4285mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |