VOLKSWAGEN 2020 Photos, engines 1.5L eTSI 7AT (130 HP)
2020–
128
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
133
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 214km/h |
| Top Speed | 133mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4285mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |