VOLKSWAGEN 2020 Photos, engines 2.0L TDI 6MT (115 HP)
2020–
113
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4285mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |