VOLKSWAGEN Amarok Double Cab 2.0L BiTDI 4MOTION AWD 6MT (163 HP)
2009–2016
161
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
29.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.7mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5253mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1834mm |
| Wheelbase | 3094mm |
| Kerb Weight | 1958kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |