VOLKSWAGEN Amarok Double Cab 2.0L TDI 4MOTION 6MT AWD (140 HP)
2009–2016
138
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5253mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1834mm |
| Wheelbase | 3094mm |
| Kerb Weight | 2033kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |