VOLKSWAGEN Amarok Double Cab 2.0L TDI 6MT RWD (120 HP)
2009–2016
118
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5253mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1834mm |
| Wheelbase | 3094mm |
| Kerb Weight | 1803kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |