VOLKSWAGEN Amarok Single Cab 2.0L TDI 4MOTION 6MT AWD (180 HP)
2011–2016
177
bhp
Power
113
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5255mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 3096mm |
| Kerb Weight | 2005kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |