VOLKSWAGEN Amarok Single Cab 2.0L TDI 6MT RWD (180 HP)
2011–2016
177
bhp
Power
114
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5255mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 3096mm |
| Kerb Weight | 1911kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |