VOLKSWAGEN Amarok Single Cab 2.0L TDI BlueMotion 6MT RWD (140 HP)
2011–2016
138
bhp
Power
104
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5255mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1821mm |
| Wheelbase | 3096mm |
| Kerb Weight | 1898kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |