VOLKSWAGEN Ameo 1.0L 5MT (76 HP)
2016–2020
75
bhp
Power
19.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 75bhp |
| Power | 55.9kW |
| Torque | 95Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.4mpg |
| Combined | 12.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1681mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2469mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drum |