VOLKSWAGEN Ameo 1.2L 5MT (75 HP)
2016–2020
74
bhp
Power
14.2
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
17.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1198cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55.2kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.2s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.8mpg |
| Combined | 13.2L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1681mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2469mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drum |