VOLKSWAGEN Ameo 1.5L TDI 5MT (110 HP)
2016–2020
108
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1681mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2469mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drum |