VOLKSWAGEN Atlas 2.0L TSI 8AT FWD (238 HP)
2017–2019
235
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 235bhp |
| Power | 175kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5037mm |
| Width | 1989mm |
| Height | 1778mm |
| Wheelbase | 2979mm |
| Boot Capacity | 583L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |