VOLKSWAGEN Atlas 3.6L VR6 4MATIC 8AT AWD (280 HP)
2017–2019
276
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3597cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 205.9kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5037mm |
| Width | 1989mm |
| Height | 1778mm |
| Wheelbase | 2979mm |
| Boot Capacity | 583L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |