VOLKSWAGEN Beetle Cabrio 1.4L 5MT RWD (75 HP)
2003–2005
74
bhp
Power
15.6
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55.2kW |
| Torque | 126Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.6s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 4L |
Dimensions & Weight
| Length | 4080mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1500mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1238kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Tr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |