VOLKSWAGEN Beetle Cabrio 1.6L 5MT RWD (102 HP)
2003–2005
101
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 179km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 4L |
Dimensions & Weight
| Length | 4080mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1500mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1267kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Tr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |