VOLKSWAGEN Beetle Cabrio 1.9L TDI 5MT RWD (100 HP)
2003–2005
99
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4080mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1500mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1344kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |