VOLKSWAGEN Beetle Cabrio 2.0L 5MT RWD (115 HP)
2003–2005
114
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4080mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1500mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1299kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |