VOLKSWAGEN Beetle Cabrio 2.0L 6AT RWD (115 HP)
2003–2005
114
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 13.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4080mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1500mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |