VOLKSWAGEN Bora (China) 1.6L 5MT (100 HP)
2008–
99
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4539mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2609mm |
| Kerb Weight | 1265kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |