VOLKSWAGEN Bora (China) 2.0L 5M (120 HP)
2008–
118
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 179Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4539mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2609mm |
| Kerb Weight | 1275kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |