VOLKSWAGEN Bora Variant 1.9L TDI 5AT FWD (115 HP)
1999–2004
114
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1389kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |