VOLKSWAGEN Bora Variant 1.9L TDI 6MT 4Motion AWD (130 HP)
1999–2004
129
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |