VOLKSWAGEN Bora Variant 1.9L TDI 6MT FWD (115 HP)
1999–2004
114
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 195km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1286kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |