VOLKSWAGEN Bora Variant 2.3L VR5 4AT FWD (150 HP)
1999–2004
148
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2324cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 14.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1308kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |