VOLKSWAGEN Bora 1.6L 5MT (100 HP)
1998–2005
99
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 188km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1137kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |