VOLKSWAGEN Bora 1.8L 5MT 4Motion (125 HP)
1998–2005
123
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1261kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |