VOLKSWAGEN Bora 1.8L Turbo 5AT (150 HP)
1998–2005
148
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4338mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1268kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |