VOLKSWAGEN Bora 2.3L VR5 5MT (150 HP)
1998–2005
148
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2324cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 216km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1229kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |