VOLKSWAGEN Caddy 1.2L TSI 5MT FWD (105 HP)
2010–2016
103
bhp
Power
105
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4407mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1857mm |
| Wheelbase | 2682mm |
| Kerb Weight | 1454kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |