VOLKSWAGEN Caddy 1.6L BiFuel 5MT FWD (102 HP)
2010–2016
101
bhp
Power
102
mph
Top Speed
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 164km/h |
| Top Speed | 102mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Urban | 13.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4407mm |
| Width | 1763mm |
| Height | 1854mm |
| Wheelbase | 2682mm |
| Kerb Weight | 1530kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |