VOLKSWAGEN Caddy 1.9L TDI 5MT 4MOTION AWD (105 HP)
2005–2010
103
bhp
Power
13.9
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.9s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1477kg |
| Boot Capacity | 561L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |