VOLKSWAGEN Caddy 2.0L EcoFuel 5MT FWD (109 HP)
2010–2016
107
bhp
Power
105
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined | 0L/100km |
| Urban | 0L/100km |
| Extra-Urban | 0L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4407mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1885mm |
| Wheelbase | 2682mm |
| Kerb Weight | 1634kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |