VOLKSWAGEN CC 2.0L TDI 6AT FWD (140 HP)
2012–2017
138
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4803mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1564kg |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |