VOLKSWAGEN CC 3.6L V6 4Motion 6AT AWD (280 HP)
2012–2017
276
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3597cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 264Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4803mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1748kg |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R 17 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |