VOLKSWAGEN Corrado 2.0L 5MT FWD (116 HP)
1989–1995
114
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 166Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4050mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1310mm |
| Wheelbase | 2470mm |
| Kerb Weight | 1114kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |