VOLKSWAGEN Corrado 2.9L VR6 5MT FWD (190 HP)
1989–1995
188
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2861cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4050mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1310mm |
| Wheelbase | 2470mm |
| Kerb Weight | 1161kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |