VOLKSWAGEN Cross up! 1.0L 5AT (75 HP)
2013–2016
74
bhp
Power
14.9
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 95Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.9s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3541mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 992kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/50R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |