VOLKSWAGEN CrossGolf 1.6L Bifuel - Petrol 5MT FWD (102 HP)
2010–
101
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4221mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1414kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R 17 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |