VOLKSWAGEN CrossGolf 1.6L TDI 7AT FWD (105 HP)
2010–
103
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4221mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1646mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R 17 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |