VOLKSWAGEN CrossPolo 1.2L 5MT FWD (65 HP)
2006–2009
63
bhp
Power
16.5
s
0–100 km/h
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1198cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 63bhp |
| Power | 47kW |
| Torque | 112Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.5s |
| Top Speed | 157km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3919mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1057kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/40 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |