VOLKSWAGEN CrossPolo 1.4L 5MT FWD (75 HP)
2006–2009
74
bhp
Power
14.3
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55.2kW |
| Torque | 126Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.3s |
| Top Speed | 166km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3919mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1062kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/40 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |