VOLKSWAGEN CrossPolo 1.4L TDI 5MT FWD (70 HP)
2006–2009
69
bhp
Power
15.9
s
0–100 km/h
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1422cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 69bhp |
| Power | 51.5kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.9s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3919mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1120kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/40 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |