VOLKSWAGEN CrossPolo 1.9L TDI 5MT FWD (100 HP)
2006–2009
99
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1896cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 182km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3919mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/40R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |