VOLKSWAGEN CrossTouran 1.4L TSI 7AT FWD (140 HP)
2011–
138
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4407mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2677mm |
| Kerb Weight | 1587kg |
| Boot Capacity | 694L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R 17 H (Front) - 235/45 R 17 H (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |