VOLKSWAGEN CrossTouran 1.4L TSI EcoFuel 6MT FWD (150 HP)
2011–
148
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4407mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2677mm |
| Kerb Weight | 1739kg |
| Boot Capacity | 592L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R 17 H (Front) - 235/45 R 17 H (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |