VOLKSWAGEN CrossTouran 1.6L 5MT FWD (102 HP)
2007–2010
101
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
108
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 174km/h |
| Top Speed | 108mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1790mm |
| Height | 1640mm |
| Wheelbase | 2680mm |
| Kerb Weight | 1472kg |
| Boot Capacity | 694L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |