VOLKSWAGEN CrossTouran 1.6L TDI 7AT FWD (105 HP)
2011–
103
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4407mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2677mm |
| Kerb Weight | 1607kg |
| Boot Capacity | 694L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 215/50 R17, Rear: 235/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |